Топ листа на најдобри тетовски уметници во Амстердам

Ако барате нова тетоважа, можеби веќе имате идеја каков стил или мотив сакате. Но знаеш ли кој уметник за тетоважа во Амстердам ти одговара најдобро? Постојат многу талентирани и искусни тетовски уметници во холандскиот главен град кои се специјализирани за различни стилови и техники. Без разлика дали сакате минималистичка, реалистична, традиционална или шарена тетоважа, мора да има уметник за тетоважа во Амстердам кој може да ги исполни вашите желби. Во овој блог пост, ја претставуваме нашата врвна листа на најдобрите тетовски уметници во Амстердам, кои се познати по својот висок квалитет, креативност и професионализам.

Хенк Шифмахер.
Хенк Шифмахер е жива легенда во тетоважата сцена. Тој има тетовирано илјадници луѓе од 1970-тите, вклучувајќи ги и познати личности како Курт Кобејн, Лејди Гага и Роби Вилијамс. Неговиот стил е инспириран од традиционалната американска и јапонска тетоважа, но тој исто така има развиено и свој потпис. Тој е познат по неговите детални и шарени тетоважи, кои често раскажуваат приказни или имаат симболични значења. Хенк Шифмахер раководи со сопствено студио за тетоважа во Амстердам, кое се нарекува Шифмахер и Велдхоен Тетовирање. Тој, исто така, основа музеј за тетовирање кој ја прикажува неговата голема колекција на тетовски уметнички дела од целиот свет.

2. Анџелик Хуткамп
Анџелик Хуткамп е познат тетовски уметник кој е специјализиран за стариот школски стил. Таа е под влијание на винтиџ естетиката од 1920-тите до 1950-тите, особено пин-пи девојките, морнарите и циркус мотивите. Нејзините тетоважи се елегантни, женствено и носталгични, со чисти линии и светли бои. Анџелик Хуткамп работи во нејзиното студио во Амстердам, кое се нарекува Салон змија Тетоважа. Таа е исто така успешен уметник кој ја објавил својата работа во галерии и книги.

3. Џеј Фристајл
Џеј Фристајл е иновативен тетовски уметник кој не може да биде доделен на некој одреден стил. Тој комбинира различни елементи од реализмот, надреализмот, геометрискиот и акварелот за да создаде уникатни уметнички дела на кожата. Тој често работи без шаблон или скица, но се води од формата и протокот на телото. Неговите тетоважи се прекрасни, динамични и оригинални. Џеј Фристајл работи во Округот на мастилото во Амстердам, модерно студио за тетоважа во срцето на градот.

Advertising

4. Ким-Ан Нгујен
Ким-Ан Нгујен е талентиран тетовски уметник кој е специјализиран во стилот на dotwork. Таа користи само црно мастило и создава сложени модели и форми на кожата со многу мали точки. Нејзините тетоважи се инспирирани од природата, духовноста и геометријата. Тие се минималистички, но експресивни и хармонични. Kim-Anh Nguyen работи во Bont & Blauw Tattoo Studio во Амстердам, пријатно и пријателско место за сите љубители на тетоважата.

5. Декс Моелкер.
Декс Моелкер е искусен тетовски уметник кој е специјализиран за реализам. Тој може да носи портрети, животни, пејзажи или други субјекти на кожата со неверојатна прецизност и длабочина. Неговите тетоважи изгледаат како фотографии или слики, со суптилни нијанси и животни бои. Декс Моелкер работи во Студиото за тетовирање на мастило во Амстердам, семеен бизнис со долга традиција во тетоважата.

 

Amsterdam in der dämmerung. Ein Kanal